Prisijungti

Kokį ir kiek vandens gerti?

Modesta Žukauskaitė

FitMe projekto autorė
Spalis 15, 2023 Skaityti 15 min.
Sveikata

Stiklinėje, buteliuke, ryte, dieną, vakare, prieš sporto ir po jo – jis visada privalo būti po ranka!

Kodėl jis toks svarbus? Kiek, kada ir kokį gerti?

Vanduo – lygiai taip pat, kaip ir oras, būtinas organizmui , tai gyvybė ir sveikata. Žmogaus organizme yra apie 70% vandens ir dauguma organizmo funkcijų vyksta skystoje terpėje. Vandens pagalba vyksta dauguma medžiagų apykaitos procesų, virškinimo procesai, įsisavinamas maistas, kartu su vandeniu pasišalina kenksmingos medžiagos, reguliuojama organizmo temperatūrą.

Vanduo svarbus norint užtikrinti deguonies ir kitų reikalingų medžiagų išnešiojimą po kraują. Kai organizme netrūksta vandens, lengviau sulieknėti, turime daugiau energijos, mūsų raumenų tonusas geresnis, skrandis geriau virškina maistą, jaučiamės mažiau įsitempę, gerėja nuotaika.

Būtina papildyti atsargas!

Žmogaus organizmas neturi vandens atsargų, kuriomis galėtų pasinaudoti netekęs daug skysčių, todėl kiekvieną dieną privalome išgerti prarastą vandens kiekį. Su geriamuoju vandeniu mes gauname ir apie pusę reikiamos mineralinių medžiagų paros normos. Tačiau, gerti vandenį reikia pradėti anksčiau nei pajuntame troškulį, nes troškulio jausmas reiškia, kad organizmui jau trūksta maždaug litro vandens. Svarbu! Stresuojant organizmui reikia didesnio vandens papildymo, nes patiriamas stresas didina dehidrataciją.

Kai žmogui trūksta vandens – organizmą ištinka dehidratacija (kai netenkama daugiau nei 15% vandens), kuri atneša ir didelius organizmo sutrikimus, net apsinuodijimą, nuo kurio galima net mirtis. Tačiau net nedidelis vandens trūkumas gali iššaukti tokius negalavimus, kaip: prasta bendra organizmu būklė, dėmesio sutrikimas, atsiranda irzlumas, ima skaudėti galvą, prastėja odos būklė, oda praranda elastingumą, atsiranda raukšlių, taip pat gali prastėti plaukų, nagų būklė. Suprastėja virškinimas, kietėja viduriai. Dažnai žmonės troškulį painioja su alkiu, todėl prikiša pilvus bereikalingo maisto, kuris tampa papildomomis kalorijomis, dėl ko ima augti svoris. Todėl, pajutus alkį, rekomenduojama neįprastu valgyti laiku (ir dažniausiai staiga) išgerti stiklinę vandens, o gal net dvi. Palaukite 15-20 minučių ir, jeigu alkis nepraeis – jūs norite valgyti, jeigu praeis, tai turbūt tebuvo troškulys. Ir ne, tai ne ta taisyklė, kad su vandeniu pakeisite valgymą, tik toks lyg patikrinimas organizmui, ar jam netrūksta skysčių.

Patarimai, kaip paskatinti save išgerti daugiau skysčių:

– Atsikėlus ryte, išgerkite stiklinę vandens, būtinai šilto, nes būtent toks vanduo nustumia susikauusias gleives.
– Išgerkite stiklinę vandens 30 minučių prieš maistą ir 30 minučių praėjus po maisto.
– Nusipirkite gražią gertuvę ir stenkitės turėti ją pilną vandens su savimi.
– Dirbant, jeigu yra galimybė pasidėkite šalia vandens ir nuolat jį gurkšnoti.
– Vandenį gurkšnokite kas 15 minučių, tokiu būdu vanduo efektyviai aprūpins organus.
– Paskaninkite vandenį citrina, apelsinu, agurku, mėtos lapeliu, chia sėklomis ir panašiai.
– Paverskite vandens gėrimą maloniu ir naudingu, kiekvienos dienos įpročiu!

Kiek vandens reikia išgerti?

Mokslininkų apskaičiuota, jog vienam kūno kilogramui reikia 30 mililitrų vandens. Formulė paprasta – 0,03 dauginate iš savo kūno svorio ir gaunate reikiamo išgerti vandens kiekį litrais. Nepamirškite, kad karštomis dienomis, sportuojant, aktyviai leidžiant laisvalaikį, vandens kiekį privalote didinti.

Kokį vandenį rekomenduojame rinktis?

Iš didelės pasiūlos, atsirinkome Lietuvišką vandenį, kuris išgaunamas iš valstybės saugomų nepaliestoje gamtoje esančių požeminių gręžinių. Tai Birštono mineraliniai vandenys: Akvilė, Birutė ir Vytautas. Šie vandenys atitinka visus aukščiausios kokybės standarto punktus, todėl drąsiai šį vandenį rekomenduojame jums, kad efektyviai aprūpintumėte savo organizmą visais reikiamais mineralais.

Modestos rekomendacija:

“Akvilė” – geriu kasdien ir naudoju maisto gamyboje. Taip pat būtent šį vandenį (negazuotą) duodu savo dukrai Austėjai. Jo unikalumas pripažintas visame pasaulyje, nes yra natūraliai šarminis (pH 8) ir 0 nitritų ir nitratų.
“Birutė” – renkuosi tais momentais, kuomet norisi paįvairinti vandens skonį ir atsigerti kažko švelnaus. Tai gamtos subalansuotos sudėties natūralus mineralinis vanduo bei elektrolitų šaltinis. Skanu ir naudinga gerti su patiekalais – padeda virškinimui.
“Vytautas” – šį gėrimą geriu keletą kartų į savaitę. Renkuosi kuomet noriu organizmą papildyti mineralinėmis medžiagomis (daugiausia mineralinių medžiagų Baltijos šalyse turintis, pirmasis ir seniausias lietuviškas mineralinis vanduo, gaminamas nuo 1924 m.)

Kokį vandenį jūs renkatės? Ar kasdien pavyksta jo išgerti pakankamai?

Modesta Žukauskaitė

FitMe projekto autorė

Jūsų nuomonė ir idėjos man yra svarbios! Todėl visada labai laukiu jūsų žinučių. Galbūt norite paklausti apie mitybą arba mūsų ruošiamas programas?

Užduoti klausimą
LABAS!
Išsirinkite programos planą

Individualūs mitybos planai - specialistų sukurta programa ilgalaikiams pokyčiams

Išsirinkite programą